Sumec

Latinský názov: Silurus glanis
Lovná miera (cm): 70
Doba hájenia: 15.3.- 15.6.

Sumec veľký je jedným z pôvodných druhov našich vôd. Vyskytuje sa najmä v stojatých vodách, no výskyt v riekach a najmä tých väčších nie je žiadnou výnimkou. Je to ryba veľmi prispôsobivá, dokonca sa vyskytuje aj v poloslanej vode v oblasti ústia veľtokov. Sumec nemá na životné prostredie skoro žiadne nároky, predovšetkým však musí mať dostatok potravy. Spolu s jeseterovými druhmi rýb patria k najväčším rybám v sladkovodných tokoch Európy. Sumec veľký dorastá do dĺžky vyše 2 metre, výnimočne však majú kapitálne úlovky (napr. na Dnepri) až 3 metre. Sumec môže dosahovať hmotnosť do 100 kg, do prvého roka života dosahuje dĺžku tela 15 - 20 centimetrov, dokonca druhého 30 - 40 a v treťom a štvrtom roku 50 až 80 centimetrov a hmotnosť 3 kilogramov. Dožíva sa priemerne okolo 20 rokov.

Sumec veľký rád obýva hlbšie vody, kde má vhodný úkryt. Zatopené dediny v priehradách sú pre neho úplné ideálne. Sumce sa nasťahujú do opustených domov či studní. Traduje sa, že vo svojom úkryte sumec ostáva kým odtiaľ nevyloví resp. nevyzbiera všetky mäsité zložky potravy. Nepanuje zhoda v tom, či sumec veľký požiera aj uhynuté ryby resp. zvieratá. Pravdepodobne ich nepožiera primárne, iba ak nie je dostatok potravy.

Na sumce existuje mnoho vhodných nástrah, na jar sa zvykne chytať na červy, rybky sú samozrejmosťou, ďalej spomenieme lov na črievka, či myši. Veľké sumce žijú samotársky, menšie sa zvyknú zdržovať v hejnách, no tie nie sú také početné ako pri iných druhoch rýb. Lov sumca je často možné zaregistrovať, prejavuje sa jemným žblnknutím, tzv. pukaním. Sumca je možné uloviť od začiatku sezóny až do jesene. Najviac sumcov sa však chytí do konca augusta. Najlepšie berú skoro ráno a neskoro večer a lovia zvyčajne pravidelne. Priaznivé počasie na lov sumcov je pod mrakom, slabý dážď a mierne zvlnená hladina. Absolútne nevhodné sú jasné a chladné noci. V poslednej dobe je rozšírený lov sumca pomocou vábničky, okolo tohto spôsobu existuje veľa teórií a postupov. Koho to zaujíma, tak na webe si ľahko nájde mnoho odkazov.

Ako sme písali vyššie, sumec veľký je nenáročná ryba na prostredie, nájdeme ho aj v znečistených vodách, problém mu nerobí ani malé množstvo kyslíka. Telo sumca je úplne bez šupín pokryté hrubou vrstvou slizu, oči má malé prispôsobené jeho nočnému a hlbinnému spôsobu života. Slabý zrak mu kompenzujú dlhé fúzy, ktoré slúžia aj ako chuťové poháriky. Sumec má veľkú hlavu, tá tvorí až cca 29 % tela. V tlame má veľké množstvo malých zubov, ktoré fungujú ako strúhadlo.

Ojedinele sa môžeme stretnúť so sumcami- albínmi. Tieto pôsobia svojím spôsobom dosť hrôzostrašne. Sumec veľký je teplomilná ryba a v zime upadá do letargie. Pohlavne dospievá v 3-5 rokoch. Samci dospievajú skôr. Samica vypúšťa okolo 20000 na kilogram hmotnosti a samec ich následne do vyliahnutia stráži, čo trvá asi 3 dni.

RZ Kapor, Michalovce,e-mail: rzkapor@gmai.com, 0901 921 344
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky